předpověď srážek ALADIN a MEDARD

Napište své zkušenosti s používaním aplikace Meteoservis. Svěřte zde své přání, návrhy na zlepšení aplikace či přidání nových funkcí...
Post Reply
meteofanda

předpověď srážek ALADIN a MEDARD

Post by meteofanda » 04.01.2016 14:36

Bylo by možné, třeba časem implementovat do programu srážkový předpovědní model ALADIN a MEDARD?
http://www.medard-online.cz/
http://portal.chmi.cz/files/portal/docs ... .html#prec?
Popřípadě také tyto vylepšené radarové snímky?
http://portal.chmi.cz/files/portal/docs ... short.html
Jsem dlouholetý uživatel této aplikace a musím složit velkou pochvalu za profesionalitu, se kterou neustále tento program vylepšujete. Jen tak dál...

Radim
Site Admin

Re: předpověď srážek ALADIN a MEDARD

Post by Radim » 05.01.2016 09:27

Zdravím

Model Aladin, budiž, ale ale Medard je už dosti okrajový model a ani netuším, jestli jeho vývoj dál pokračuje nebo ne.
Každopádně k těmto modelům nejsou k dispozici data v numerické podobě, takže by šlo jen a pouze o prohlížení výstupů ve formě map nebo maximálně meteogramů, jsou-li k dispozici. Navíc, zaměření těchto modelů je omezeno pro ČR, což vzhledem k tomu, že Meteoservis pokrývá i SR a brzy hodlá pokrýt celou Evropu, není zcela optimální.

Co se týče těch "vylepšených" radarových snímků, tak jediný přínos vidím v tom, že jejich frekvence je 10 minut (oproti 15 minutám). Meteoservis ale radarové snímky využívá z jiného zdroje, který často funguje i při výpadcích serverů ČHMU - což se bohužel stává poměrně často a často taky v nejméně vhodnou dobu (třeba během bouřek kdy je web zahlcen uživateli a padá pod jejich náporem). Meteoservis tak má radarové data k dispozici často i v těchto případech, kdy jsou servery ČHMU nedostupné. To mi přijde jako větší výhoda, než o něco málo častější frekvence snímků.

meteofanda

Post by meteofanda » 05.01.2016 12:17

Děkuji za vysvětlení.
Ad Aladin a Medard - pro mne jako uživatele, který potřebuje vědět, zda bude například odpoledne pršet, a jakým způsobem nás bude "srážkový mrak" míjet, zda jen okrajově, nebo naplno, zda bude pršet i ve vedlejší vesnici, kde máme pole, apod., je právě to grafické zobrazení super věc. A v tu chvíli nepotřebuji ani žádné data v numerické podobě, protože obrazový výstup na mapě je dostačující. Medard rozhodně není okrajový model, prošel poslední dobou velkým vývojem a uživatelsky je daleko lepší než "statický" Aladin. Na Medardu vidím hodinu po hodině postup srážek na přesně určené lokalitě, včetně možnosti přepnutí na skvělý meteogram. Pro mne jako českého uživatele jsou data pro Českou republiku zcela dostačující, celou Evropu vidět nepotřebuji, ale chápu Vás, pokud chcete váš program dělat "evropský", že tyto data, které jsou jen pro ČR, nebudete implementovat. Ale je to škoda.
Ad "vylepšené" radarové snímky - to jsem nevěděl, že máte data odjinud než z CHMI. Tím pádem je opravdu lepší to nechat jak to máte teď a neměnit (už kvůli dost časté nedostupnosti jejich dat apod.).

Radim
Site Admin

Post by Radim » 05.01.2016 12:40

Žádné rozhodnutí není konečné, takže je docela možné, že se výhledově objeví i možost prohlížení modelu Aladin či Medard. Jen to prostě v současnosti není priorita.

Post Reply