předpověď - Ostrava vs. Mošnov

Napište své zkušenosti s používaním aplikace Meteoservis. Svěřte zde své přání, návrhy na zlepšení aplikace či přidání nových funkcí...
Post Reply
sphagnum

předpověď - Ostrava vs. Mošnov

Post by sphagnum » 08.02.2013 19:51

Pěkný den,

v prvé řadě chci velmi poděkovat za skvělou aplikaci, kterou jsem používal již před lety na Windows mobile a teď na Androidu.

Můj dotaz je směřován na otázku dat použitých pro předpověď v "Ostravě" Mošnově. Jakožto Ostravák jsem tuto stanici vybral pro její vzdálenost. Poslední týden předpovědní model trochu přehání (trochu více) a netrefuje se o minimálně 5°C. V noci mají přijít sibiřské zimy - 11°C a přes den vyšplhají teploty max. na -3°C. Realita je přijemných + 3°C a v noci -3°C. Podobně to vidí předpovědní modely ČHMÚ apod.

Je toto nějaký výpadek v datech nebo je předpovědní model skutečně takový? Vážně nejsou pro Ostravu lepší předpovědní data než-li v kilometry vzdáleném a očividně dálnovýchodním Mošnově? :-)

Předem děkuji za odpověď.

Radim
Site Admin

Re: předpověď - Ostrava vs. Mošnov

Post by Radim » 10.02.2013 13:36

Např. vznik nízké inverzní oblačnosti nelze spolehlivě předpovědět. Jde o místní jev, který ale může teplotu zásadním způsobem ovlivnit a tak namísto +5°C může zůstat teplota pod bodem mrazu. Dalším významným faktorem je samotné měření teploty. Teploměr či stanice umístěná v centru města bude samozřejmě vykazovat vyšší teplotu než mimo aglomeraci. A rozdíl může být i několik stupňů. Ze stejného důvodu tak nelze často ani spoléhat na informace z amatérských meteostanic, jejichž údaje jsou k dispozici na Internetu. Pro vyrovnání teplejšího mikroklimatu uvnitř větších měst (nebo naopak u míst s vyšší nadmořskou výškou) lze v aplikaci použít tzv. kompenzaci teploty pro dané místo.

A hlavně, nezapomínejte, že jde stále jen o předpověď počasí a aplikace nemůže ovlivnit chování přírody. Prezentovaná předpověď počasí je výstupem numerických modelů, takže se ne vždy stoprocentně shoduje s realitou.
Jednotlivé modely se mohou ve svých prognózách rozcházet a to někdy i dosti výrazně a zásadně. Takže modely GFS, Medard, Aladin a další mohou na stejný čas generovat různé výsledky a to včetně různých excesů a výstřelků, zvláště jde-li o předpověď na delší dobu dopředu.

karlik

Post by karlik » 08.11.2014 05:07

Pri instalaci do noveho mobilu vyskocilo upozorneni o ukoncovani meteoservisu ve sve puvodni podobe. Instaloval jsem tedy obe.
Proc ukoncujete starsi verzi?
Bude model -Lite/zdarma osekana a Pro/Full/zpoplatnena? mozna uz to tak je jeste jsem vse necet.
A prave starsi verze vam tento model nabourava?
Jinak predpoved na tri dny se da prekousnout. a i kdyz se s predpovedi nad 2 dny ztraci procento uspesnosti je fajn takovyto odhad mit dostupny. Bude-li za rozumnou castku full a bude stejne dobra jako stara verze - koupim.
Kdyz jsem procital hodnoceni od zacatku roku na newverzi tak stiznosti na presnost je podezrele moc.
Starou verzi pozivam nekolik let? a byl jsem az na nejake excesy spokojen. Grafiku az tak neresim jako jini hlavni jsou relevantni data. Nektere nove prvky na vidgetech jsou fajn.
ALE POZOR jsem zvykly na LKMT tedy predpoved pro letiste Mosnov.
Predpovedi pro Ostravsko se velice lisi dle globalniho poskytovatele a prave na jinych apk ktere to podporuji zadavam LKMT. Tato predpoved na ruznych apkach je vzdy nejpresnejsi.\
Jak tedy nyni zadat Mosnov/LKMT ? (prosim o odpoved)
Re: bude-li za "dvacku" kvalitni vase "nova" aplikace, sam budu instalovat na vice nez tri ucty. Preci jen - je to jen bezna apk na pocasi a ne nejaka pro s udavanim treba vetru v letove hladine, skodlivin v ovzdusi atp.
A jak to vidite vy?

Radim
Site Admin

Post by Radim » 09.11.2014 14:05

Ten příspěvek je na mně moc překombinovaný a chaotický a abych se přiznal, vlastně nevím, na jakou otázku chcete odpověď. Takže asi tak:
- nová verze nahradí/nahrazuje tu starší zejména z důvodu, že vývoj pro OS Android přechází na kolegu Vlastika a také proto, že jsme chtěli inovovat a vše přiblížit verzi pro WP.
- nová verze má stejné "jádro", takže z pohledu přesnosti předpovědi zatím žádná změna není. Někdy se hold předpověď nepovede, jindy je OK.
- aplikace nyní sama vybírá nejvhodnější referenční bod (zjednodušeně podle vzdálenosti od něj), takže jste-li z Ostravy a okolí, jistě se vybere právě bod odpovídající pozici letiště LKMT.

Doporučuji přečíst: http://www.softimage.cz/products/meteoservis/faq/

karlik

Post by karlik » 09.11.2014 14:43

Takže asi tak: stacila mi odpoved na: cituji z prispevku kde je otazka oznacena
"Jak tedy nyni zadat Mosnov/LKMT ? (prosim o odpoved)" .
Tim samozreme myslim vybrat rucne a nenechat to na automatice. Automatika mne v O-Porube hazi do Hlucina...
V novem nevim, ktera data Ostrava jsou pouzita.
LKMT jde overit, ale Ostrava ? pro ni je udaju vicero...

Radim
Site Admin

Post by Radim » 10.11.2014 08:49

OK, a já tedy cituji z odkazované dokumentace:
V seznamu lokací tj. míst jsou nyní uvedena všechna větší sídla v ČR a SR. Pro ČR jsou to místa s více než 6 tisíci obyvateli, pro Slovensko s více jak 4 tisíci obyvateli. Tento seznam je pevný a pro vaši aktuální pozici je vždy z tohoto seznamu vybráno nejbližší město ze seznamu – nebo to můžete udělat ručně. A k tomuto městu pak aplikace sama vybere nejvhodnější referenční bod pro předpověď počasí, viz také vysvětlení u předchozí otázky.
V předchozích verzích bylo místo pro předpověď zadáváno jako ICAO kód letiště. Toto nemá v současnosti opodstatnění a současná verze s ICAO kódy již nepracuje.

V současnosti je vcelku jedno, jestli jste v Ostravě nebo Hlučíně, jelikož nejbližší referenční bod je právě LKMT. Hlučín se v Porubě nastaví jen proto, že je blíž než střed města Ostrava (dle uložených GPS souřadnic). Tak snad to tak stačí.

Post Reply