Místa a data

Určeno pro zařízení s operačním systémem Windows Phone
Post Reply
radeksveda

Místa a data

Post by radeksveda » 12.10.2017 17:49

Dobrý den,
dnes jsem si do svého plně funkčního mobilu NOKIA Lumia 730 Dual SIM s operačním systémem MS stáhl prostřednictvím Store aplikaci Meteoservis Pro. I přesto, že jsem absolutní IT laik staršího věku, tak jsem vše pochopil, až na dvě nastavení:
1. Místa
- jsem z Brna a hodně cestuji po ČR a SR
- když jsem si v tomto nastavení zadal "Automaticky (aktuální pozice)", tak to "mlčí" a nic nenabízí
- když si zadám Česká republika, tak mně to tvrdošíjně nabízí Kuřim a na Brno (či jiné město) musím přecházet manuálně
- můžete mně nějak poradit, co dělám špatně?
2. Data
- v rámci svého mobilního tarifního paušálu mám předplacené určité množství MB dat, které mohu během měsíce "spotřebovat"
- v nastavení "Aktualizace" mám zapnutou možnost "Aktualizovat automaticky" a vypnutou možnost "Jen při WiFi"
- jaký to má vliv na spotřebu mých dat v rámci mobilního tarifního paušálu?
Podle Vaší rady jsem si přečetl všechno, co s těmito tématy na fóru souvisí, ale buďto mně to nefunguje, nebo jsem tam na toto téma nic nenašel. Vím, že Vás asi obtěžuje se s každým vybavovat (to byste asi nedělal nic jiného... :-)), ale při mé IT inteligenci bych uvítal, kdybychom to mohli krátce probrat telefonicky. Je to takto pro mě srozumitelnější. Děkuji za pochopení.
Zdravím a přeji vše dobré.
Radek Švéda
606 788 462

Radim
Site Admin

Re: Místa a data

Post by Radim » 13.10.2017 10:50

Dobrý den

K dispozici je automatické zjišťování vaší polohy, kdy aplikace sama vybere místo/město, které je vaší aktuální poloze nejblíže a toto místo automaticky zvolí (to nejbližší z předdefinovaného seznamu míst). Stačí ťuknout na tlačítko „zaměřovací kříž“ (hned vedle položky pro výběr státu/města) a podle Vaší aktuální polohy se automaticky vybere nejbližší místo ze seznamu (obrázek 1).
Využít ale můžete i automatický výběr místa pro předpověď podle vaší aktuální GPS pozice (tzv. dynamická lokace), takže aplikace sama vždy zvolí nejbližší místo dle vaší aktuální polohy (v Lite edici není podporováno). Tuto funkci aktivujete výběrem položky ‚Automaticky‘ z nabídky států na stránce Nastavení/Místa (obrázek 1) a ukončíte nastavení klasicky klávesou/šipkou zpět. Po návratu se automaticky nastaví místo/město podle aktuálních GPS souřadnic.
Jakou rychlou volbu lze použít také nastavení na stránce "Oblíbená místa" (Obrázek 2). Tam se dostanete buď z menu, nebo kliknutím na název místa v záhlaví stránky.
Image Image

Nutnou podmínkou je samozřejmě povolení lokalizačních služeb (Poloha) jak v aplikaci Meteoservis (Nastavení -> Místa - zcela dole) tak také v systému Windows (viz nastavení Polohy systémovém nastavení).
Také nezapomeňte, že aplikace vybere/zobrazí místo/město, které je vaší aktuální poloze nejblíže a toto místo automaticky zvolí vždy podle předdefinovaného seznamu míst. Např. zobrazeno bude stále Brno i když je aktuální poloha např. Ivančice, jelikož je Brno nejbližším místem od Ivančic a je v tomto seznamu (Ivančice nikoliv).

Co se týče nastavení aktualizace dat a jejich spotřeby:
Jak je napsáno přímo v aplikaci, základní tesy předpovědní data se aktualizují zcela automaticky (vždy). Nastavení "Aktualizovat automaticky" se ztahuje pouze na aktualizace snímků/map na stránce Mapy. Pokud je volba zapnuta, data se při zobrazní stránky Mapy začnou automaticky aktualizovat. je-li vyplá, musíte provést aktualizaci ručně, např. z menu nebo potažením dolů nebo zatřepáním. A to vše podle toho, zda jste povolil "Jen při WiFi" či nikoliv.

Ve Vašem případě tedy doporučuji automatické aktualizace úplně vypnout a nebo je zapnout společně s volbou "Jen při WiFi".
Co se týče velikosti dat, tak základní tedy ty předpovědní data jsou maličké a zanedbatelné, řádově jde o jednotky kB. Za den by tak spotřeba neměla přesáhnout cca. 20kB dat což je za měsíc cca. 600 kB teby zhruba jen 0,5 MB.
Velikost dat u ostatní dat jako radarové snímky apod. je velikost různá, ale podstatně větší, cca. 20-50kB za snímek.

Tak snad Vám to pomohlo. Když tak se ptejte...

radeksveda

Post by radeksveda » 13.10.2017 11:31

Dobrý den, pane Fryči,

na téma spotřeby dat jste mi odpověděl vyčerpávajícím způsobem a děkuji za ni.

Co se týče místa, tak Vaše rady a postupy bohužel stále nevycházejí. Sedím doma v Brně (které je na předdefinovaném seznamu lokalit) a když u České republiky stisknu tlačítko "zaměřovací kříž", tak mně naskočí Kuřim. Když zvolím výběr lokality "Automaticky...", tak mně nenaskočí nic, okno zůstane šedivé s původní Kuřimí. Lokalizační služby (zjišťování polohy) mám přitom samozřejmě zapnuté/povolené jak ve svém mobilu (využívám je např. při navigaci, zjišťování počasí a v jiných aplikacích), tak v aplikaci Meteoservis Pro. Co s tím...? :-)

Radim
Site Admin

Post by Radim » 13.10.2017 13:29

Problém může být ve vaší lokaci tzn. že pozice vašeho místa "doma" je spíše blíže Kuřimi, než lokaci definované pro Brno.
Abych to vyzkoušel a evt. řešil dále, potřeboval bych vaši přesnou GPS polohu (místa bydliště). Buď mi dejte přesnou adresu nebo přímo GPS souřadnice. Pošlete to přes SZ (nemusí to nikdo vidět) tj. vpravo u tohoto příspěvku vidíte položku "Kontaktovat uživatele", klikněte na ty 3tečky a vyberte "Poslat soukromou zprávu" nebo mi to pošlete e-mailem.

Ještě mi popište co znamená: ...nenaskočí nic, okno zůstane šedivé
Vidíte tedy předpověď pro Kuřim? Nebo není zobrazeno NIC, ani žádná hláška o neexistenci dat apod.?
Klidně připojte i screenshot obrazovky.

Otázka: Když kliknete v záhlaví na "Kuřim", zobrazí se Oblíbená místa. Vidíte zde, že je zapnutá volba "Automaticky (aktuální pozice)"?

PS. Pro tyto operace je samozřejmě nutné mít aktivní Internové připojení, ověřte.

radeksveda

Post by radeksveda » 13.10.2017 16:24

Vše v mailu. Díky za trpělivost a za snahu mně pomoci...! :-)
Radek Švéda

radeksveda

Post by radeksveda » 13.10.2017 17:40

V mailu jsem zapomněl - samozřejmě jsem prostřednictvím WiFi připojen...

Post Reply