Matematický model

Napište své zkušenosti s používaním aplikace Meteoservis. Svěřte zde své přání, návrhy na zlepšení aplikace či přidání nových funkcí...
Post Reply
jxr

Matematický model

Post by jxr » 15.02.2011 08:38

Dobrý den,
v první řadě Vám patří mé poděkování za chvályhodný počin v podobě prográmku Meteoservis! Zajímalo by mě však, proč jste zvolili zrovna model GEFS? Proč ne NMM 3, který je velice přesný a pro regionální předpověď nedostižný? Je sice pěkné, že si mohu udělat korekci teploty, ale co ostatní veličiny? Bydlím v Jistebnici a najít ICAO s podobnými parametry je bohužel nemožné. Přitom NMM 3 nebo Aladin fungují na výbornou! Program s modelem GEFS považuji spíše za hračku pro většinu uživatel. Jen pár vyvolených bydlících u ICAO bodu má předpověď poměrně přesnou. Děkuji za odpověď a přeji mnoho úspěchů - a jen tak dále!

Jan Rukavička

P.S.: Ještě por inspiraci - http://www.meteoblue.com/en_GB/point/fo ... ocastDaily

Radim
Site Admin

Re: Matematický model

Post by Radim » 15.02.2011 15:42

Model GFS byl zvolen hlavně proto, že tyto data jsou volně k dispozici - narozdíl od jiných modelů. Při správné interpretaci dává dokonce hodně dobré výsledky. Meteoservis pro své účely potřebuje předpovědní data v "surovém" stavu a tedy nikoliv mapy či obrázky a už vůbec "nestahuje" tyto data z nějakých webových stránek, kde jsou předpovědi pochybného původu.

O skvělosti a fungování NMM resp. Aladinu bychom mohli dlouze dikutovat, nicméně jejich spolehlivost a přesnost je stejně mizerná, jako u jiných podobných modelů národní úrovně a v některých situacích stejně mizerná jako u GFS. Model GEFS zohledňuje jednotlivé perturbace výpočtů, což ve výsledku dává relevatnější údaje. A ani ECMWF není žádnou výhrou a třeba v posledních dnech/týdnech je tento model celkem ztracený - narozdíl od GFS, který se chová řekněme předvídavě. GFS není žádná hračka, jak píšete, to prostě o něm moc nevíte a nebo z nějakých důvodů jeho kvality snižujete. Aladin často vytvoří takové bludy, až hanba. Ale to se samozřejmě může stát každému modelu, zvláště při složitých synoptických situacích atd.

Každopádně, pro model NMM, Aladin, ECMWF nejsou data volně k dispozici, takže i kdybych nakrásně chtěl, nemohu žádný z těchto modelů pro Meteoservis použít. Nemám ani žádného poskytovatele, který by data (zdarma) dodával. Vy ano?

jxr

Post by jxr » 15.02.2011 20:08

Začnu od konce. Také nemám žádného "poskytovatele zdarma", pominu-li možnost přístupu na stránky jednotlivých modelů, kde si předpověď zdarma prohlížet mohu. Jinak nejsem žádný meteorolog, ale počasí mě vždy zajímalo a přitahovalo. Meteostanici mám na nočním stolku a sleduji ji několikrát denně :-) Potěšila mně možnost použít předpověď počasí v telefonu (omnia ii). Jen jsem od toho asi očekával moc.
Nepochopil jsem narážku na stahování dat z pochybných www stránek. Myslím, že ta kterou jsem Vám uvedl, zrovna nepatří mezi pochybné. Data, třeba ze seznamu.cz, tu byla propagována někým jiným a na jiném místě.
Co se týče skvělosti matematických modelů, všechny mají své mouchy (masařky). Bezchybný zatím není žádný.
Nakonec ještě přidám prosbu o možnost korekce nejen teploty. To by nemělo být nic náročného.
Neberte prosím můj příspěvěk jako kritiku od nějakého věčného nespokojence. Spíš to chápejte třeba jako podnět laika, který má rád vše co se točí kolem počasí :-)

Radim
Site Admin

Post by Radim » 16.02.2011 09:35

jxr wrote:Začnu od konce. Také nemám žádného "poskytovatele zdarma", pominu-li možnost přístupu na stránky jednotlivých modelů, kde si předpověď zdarma prohlížet mohu. Jinak nejsem žádný meteorolog, ale počasí mě vždy zajímalo a přitahovalo. Meteostanici mám na nočním stolku a sleduji ji několikrát denně :-) Potěšila mně možnost použít předpověď počasí v telefonu (omnia ii). Jen jsem od toho asi očekával moc.
Nepochopil jsem narážku na stahování dat z pochybných www stránek. Myslím, že ta kterou jsem Vám uvedl, zrovna nepatří mezi pochybné. Data, třeba ze seznamu.cz, tu byla propagována někým jiným a na jiném místě.
Co se týče skvělosti matematických modelů, všechny mají své mouchy (masařky). Bezchybný zatím není žádný.
Nakonec ještě přidám prosbu o možnost korekce nejen teploty. To by nemělo být nic náročného.
Neberte prosím můj příspěvěk jako kritiku od nějakého věčného nespokojence. Spíš to chápejte třeba jako podnět laika, který má rád vše co se točí kolem počasí :-)
Samozřejmě, že to vnímám jako podnět a díky za něj.
Upřímně, meteoblue a jeho předpovědi mě nijak neberou - bohužel. Dál to rozpitvávat nehodlám ;)

Co se týče korekce nejen teploty, myslíte tím co?
Maximálně přichází v úvahu tlak, ale ten je většině uživatelů šum-a-fuk.

Post Reply