Aktualizace

Napište své zkušenosti s používaním aplikace Meteoservis. Svěřte zde své přání, návrhy na zlepšení aplikace či přidání nových funkcí...
Post Reply
cooltour

Aktualizace

Post by cooltour » 12.06.2012 15:06

Modelovy priklad: aktualizovano vse 12.6. v 15h
Vypocet num.modelu: 12.6. ve 2:00
Zajimalo by mne, jak casto se "modeluje", resp. zda vubec v prubehu dne ma smysl aktualizovat data, kdyz vypocet probiha jen 1x v noci. Zrovna dnes me to zajima nejvic, ptz ctu zrovna vystrahu ze Moravu dnes vecer zasahnou vydatne srazky...koukam na stranky medard-online.cz a opravdu, dnes v noci (resp streda 2:00) na ostravsku ma silne prset. Kouknu do Vasi aplikace a co se nedozvim - streda 2:00 pouhy 1mm srazek, zato o 24h pozdeji, ve Ct ve 2:00, vase aplikace ukazuje 24,1mm...ano,to je u mne silny dest. V tom terminu dle medarda uz davno zadna frontalni destova oblacnost nad Moravou nebude. Jak je mozne, ze se data rozchazeji o 24h??? Z vlastni zkusenosti mam s predpovedi z medarda vyborne zkusenosti, tuhle diferenci mi proto hlava nebere. A too vikendu dokonce aplikace ukazovala na jeden den v tydnu pres 50mm srazek, coz me vydesilo,ale ne na dlouho....po aktualizaci cca 12h pote uz po takovem cisle ani vidu ani slechu, bylo tam par mm srazek...mam pocit ze ty data jsou spis nahodna nez seriozni!

Radim
Site Admin

Re: Aktualizace

Post by Radim » 12.06.2012 15:31

Data numerického modelu jsou pro soukromé využití k dispozici s několika-hodinovým zpožděním z časů: 00, 06, 12, 18 UTC. Podle mých (nejen) zkušeností jsou data z 06UTC a 18UTC kvalitativně na nižší úrovni, jelikož v tyto časy nejsou ještě dostupná všechna vstupní data pro generování předpovědního modelu. Proto jsme zatím zvolili aktualizaci "jen" 2x denně tj. 00 a 12 UTC (k dispozici jsou někdy po 06 a 18 UTC).
Ostatně ve valné většině případů nejde nikdy o žádný radikální posun v prognóze mezi výstupy z 00 a 06 UTC apod.

Jednotlivé modely se mohou ve svých prognózách rozcházet a to někdy i dosti výrazně a zásadně. Takže modely GFS, Medard, Aladin a další mohou na stejný čas generovat různé výsledky a to včetně různých excesů a výstřelků, zvláště jde-li o předpověď na delší dobu dopředu.

Post Reply